Home » Čteme dětem – Archiv

Čteme dětem – Archiv

V rámci projektu Celé Česko čte dětem jsme ve spolupráci s místní knihovnou pro Vás a Vaše děti připravili pravidelný program s předčítáním a tvořením. Můžete se těšit na klasické tituly i méně známé novinky.

Čteme dětem 1: 

Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

Čapek,_Josef_-_Povídání_o_pejskovi_a_kočičce.pdf (3)12. března od 10 do 12 hodin jsme si v knihovně povídali o pejscích a kočičkách a jejich neméně známých páníčcích bratrech Čapkových. Pekli jsme dort a vyráběli vlastní pejsky a kočičky.

Plakát, Fotky

 

 

 

 

 

Čteme dětem 2:

Podvečer s Andersenem (Malá mořská víla)

604921e1be_88237044_o2Zapojili jsme se do projektu Noc s Andersenem – programu, který připomněl narození jednoho z největších pohádkářů na světě Hanse Christiana Andersena.

V pátek 1. dubna od 18 do 21 hodin jsme se vydali do Dánska 19. století, setkali se s panem Andersenem, pochutnali si na dánských specialitách, poslechli jsme si pohádku Malá mořská víla a nakonec se vypravili hledat poklad krále mořských hlubin.

Plakát, Fotky

 

 

Čteme dětem 3:

Olga Černá: Kouzelná baterka

171190_big

V sobotu 21. května jsme děti seznámili s Frantou, docela obyčejným klukem, který stejně jako ostatní děti touží po nějakém mazlíčkovi. Díky kouzelné baterce oživí pejska PETalíka, se kterým pa zažívá neobyčejná dobrodružství, při kterých se učí spoustu důležitých věcí pro život.
Děti poslouchaly tři příběhy. O Petalíkovi, kterého si pak samy vytvořily; O vitamínech, kterým pak úžasně vymýšlely jídlo; O korkodýlovi, kde jsme si s dětmi povídali o tom, co dělat, když je na ně někdo zlý.
Dokonce se našla i baterka, která objevila vitamíny v tašce paní Bartoňové, která nám jeden z příběhů četla.

Týden čtení dětem 1

Betty MacDonaldová: Paní Láryfáry
132336_bigVe středu 1. června jsme se setkali s Paní Láryfáry. Paní, která umí léčit i ty nejzákeřnější dětské „choroby“ jako je nimravka, čurbesajda, hromdopolice nebo zápal švindlu.
Poté, co jsme zjistili, jak paní Láryfáry vypadá a také si ji nakteslili, nám paní Mirka Mifková přečetla o léčení čurbesajdy. Mnoho dětí (i rodičů) zjistilo, že touto chorobou také trpí. Tak snad jim léčba od paní Láryfáry také pomůže.
.
.
.
.
.
.
.

Týden čtení dětem 2

Astrid Lindgrenová: Pipi Dlouhá punčocha

104428_big

Ve středu 8. června jsme se s knihou vypravili za svéráznou devítiletou holčičkou Pipi, která žije sama bez rodičů ve vile Vilekule spolu se svým koněm a opičkou. Pipi má velikánskou sílu, je velmi mrštná a prožívá nejrůznější veselá dobrodružství se svými přáteli Tomim a Anikou. Dokonce se vydá lodí za tatínkem, který je na dalekém ostrově černošským králem. S dětmi jsme si povídali, jak to v takových dalekých zemích vypadá, jací tam žijí lidí, jaké mají obydlí a jaké ovoce tam roste. Nakonec jsme si Pipi namalovali a na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je nosit dva rozpustilé culíčky a pihy.

Na našem tichomořském dobrodružství nás provázela čtenářka paní Čechurová.

Fotky

 

Čteme dětem 4:

Roald Dahl: Obr Dobr

stazeny-soubor

Úžasný spisovatel knih pro děti i dospělé Roald Dahl by letos oslavil 100 let od svého narození. V pátek 14. října jsme se proto sešli nad jeho knížkou Obr Dobr. Seznámili jsme se s malou Sofií a jejím kamarádem Obrem Dobrem. Vydali jsme se s nimi do země obrů. Zjistili jsme, že v šumlence – oblíbeném nápoji obrů – jdou bublinky dolů místo nahoru. Přečetli jsme si jeden ze snů, který Obr Dobr fouknul jednomu z kluků a také jsme si sami namíchali vlastní sny.

Do světa obrů nás svým hlasem zavedla paní knihovnice Jana Šebestová.

PlakátFotky

 

Čteme dětem 5:

Svatomartinský podvečer

11.11. na svátek svatého Martina jsme se spojili s knihovnou a Spolkem přátel dobrého vína a připravili program pro celou rodinu. Děti si četly, povídaly a plnily úkoly spojené s příběhem svatého Martina – poslem zimy. Rodiče ochutnávaly mladá vína a různé paštiky. Dokonce přijel i sám Martin a podaroval žebráka, tak jako v legendě. Děti si vyrobily lucerničky, které jim posvítily nejen na cestě domů, ale také přinesly světlo do nadcházejících temných zimních dnů.

Fotky

 

 

 

Čteme dětem 6:

Vánoce s andílkem Vandílkem

V pátek 9. prosince jsme se s andílkem Vandílkem vydali na dobrodružnou cestu do Betléma. Přečetli jsme si dvě kapitoly, vytvořili krásné andílky – ozdoby na vánoční stromeček a hlavně zjistili, že Ježíšek dá dárky všem dětem, dokonce i těm, co zlobí, protože je vždy šance, že se polepší. 🙂

Plakát, Fotky

 

 

 

 

 

Čteme dětem 7:

Eva Papoušková: Kosprd a Telecí

V pátek 20. ledna jsme se opět sešli v knihovně, abychom četli dětem.Tentokrát padla volba na oceněnou knihu Evy Papouškové Kosprd a Telecí.
Děti se seznámily s dvěma kamarády ze školky – Kosprdem a Telecí, právě v den jejich prvního setkání. Kosprdovi se moc do školky nechtělo, nejraději by zůstal doma s tátou a vyráběl s ním vzducholoď. Ve školce nikoho neznal a ještě se mu děti smály kvůli jeho podivnému jménu. Jenom Telecí ne. A tak se stali kamarády.
Děti se naučily písmenko V jako vzducholoď a jednu si také vybarvily. Během malování si poslechly další kapitolu o tom, jak vzducholoď KOSPRD 1 společně vypustily.
Moc jsme si to užili.

Čteme dětem 8:

Čteme dětem: Ema nejde do školky

V pátek 10. února v podvečer jsme se jako každý měsíc sešli v knihovně a předčítali si. Tentokrát z krásné knížky Jany Klimentové Ema nejde do školky.
Emička neměla moc dobrý den, nešla do plavání, zlobila se na maminku, která na ni neměla čas, a tak se rozhodla odejít z domu. Útočiště našla u tety, která jí vyprávěla příběh o veliké potopě a Noemově arše.
Stejně tak jak Emě i našim malým čtenářům se příběh moc líbil. Vyrobili si krásné houpací archy se zvířaty a naučili se barvy duhy.

Čteme dětem 9:

Noc s Andersenem (Císařovy nové šaty)

Druhým rokem jsme se spolu s knihovnou zapojili do tohoto úžasného projektu, který oslavuje narození jednoho z největších pohádkářů – Hanse Christiana Andersena.
Stejně jako loni jsme podvečer zahájili povídáním o Andersenovi a jeho rodném Dánsku. Měli jsme veliké štěstí, že k nám zavítal sám pan Hans Christian. Povídali jsme si hodně o jeho dětství a jak bylo jiné od dnešních dětí a jeho úžasných pohádkách, které děti hádaly podle předmětů. Pan Andersen naučil děti vyrábět skládaná srdce z papíru, které sám vymyslel a také s námi posvačil tradiční dánský Drømmekage – koláč snů.
Letos slaví své výročí i český komiks Čtyřlístek a tak jsme část večera věnovali i jeho hrdinům. Děti viděly nejstarší vydání, které je v naší knihovně, dozvěděly se o jeho prvním autorovi a plnily spoustu úkolů. Šlo jim to skvěle. Když jsme zmínili Myšpulínova úhlavního nepřítele doktora Zádrhele, pan Andersen v něm poznal zloděje jeho kufru, ve kterém dětem přivezl dárky. Zůstala po něm jen obálka. V obálce děti objevily křížovku. Tajenka nás vyslala na cestu za světýlky.
Po cestě děti plnily další úkoly: poznávaly vůně císařova parfému, hledaly, co se změnilo u pohádkových postaviček, pomohly Myšpulínovi s pokusem se sopkou, snažily se obléct, co nejvíce oblečení v jedné minutě a poznávaly pohádky ve stínovém divadle. Všechny úkoly splnily bravurně.
V pokladu je pak čekal časopis Čtyřlístek speciálně vydaný k Noci s Andersenem, pamětní placka, skládačky a pohlednice Čtyřlístku a audiopohádka Císařovy nové šaty. A nechyběly samozřejmě ani bonbony. 🙂

Plakát, Fotky

Čteme dětem 10:

Čteme dětem: Hvězdy pražské zoo

V pátek 9. června jsme se naposledy v tomto školním roce sešli v knihovně. Tentokrát u krásné knížky o jedinečných osobnostech – zvířatech v pražské zoo. Povídali jsem si o zoologických zahradách, četli o tygrovi Kawim, který je ohroženým druhem a s tygřími slečnami moc nevychází. Mladší děti hledaly zvířata v obrázkové knížce a starší přiřazovaly zvířata ke kontinentům, ze kterých pochází. A nakonec si všichni společně vyrobily zvířecí loutky. Že to byl pořádný zvěřinec se můžete přesvědčit sami na fotografiích.

Na procházce po zoo nás provázela čtenářka paní Zmrzlá.

Plakát, Fotky